Jak poradzić sobie z częstymi zmianami pracy?

dnia

Chciałam się z Wami podzielić ciekawym tekstem, który znalazłam na blogu ,http://babkiwbiznesie.pl/

Są tacy, którzy zmieniają pracę co roku, inni co dwa lata, a jeszcze inni zmian nie lubią i pracodawcy nie wymienili jeszcze nigdy. Wielokrotne wariacje firmowych barw są bardzo częste u osób między 25 -30 rokiem życia. Z racji, że stoją na początku drogi zawodowej, to szukają pracy idealnej – starają się znaleźć stanowisko, które pozwoli realizować im swoje ambicje zawodowe i zainteresowania. Rad na temat jak często zmieniać pracę jest cała masa, ale głównym problemem jest jednak przedstawienie braku stabilnego zatrudnienia w CV. Czy częste zmiany w życiorysie mogą być pozytywne? Co zrobić, by nie zniechęcać do siebie pracodawcy mimo wielu zmian w CV?

1. Po co zmieniać pracę?

Osoby systematycznie zmieniające pracę, często nie mają planu na swoją drogę zawodową. Kompletnie się im nie dziwię, ponieważ osobiście uważam, że bardzotrudno trafić od razu po studiach na pracodawcę, który spełni kryterium pracy idealnej (czy takie rzeczy się zdarzają?) Co więcej, osoby kreatywne, lubiące dynamiczny entourage szybko się nudzą i stale szukają nowych wyzwań. W poszukiwaniach nie ma nic złego, o ile w pewnym momencie znajdą swój koniec. Warto więc skoncentrować się na jednej gałęzi i zacząć się w niej specjalizować. Pamiętaj, że żadna ze zmian nie powinna być przypadkowa – jeśli umiesz ją odpowiednio wytłumaczyć, to na pewno nie dostaniesz etykietki niespokojnego “skoczka”.

2. Zmiany w CV

Jeśli często zmieniasz pracę, to wiedz, że prędzej czy później rekruter zapyta Ciędlaczego tak się dzieje i co było Twoją motywacją. Firmy inwestują grube pieniądze w rekrutację nowych osób, szkolenia i zapewnienie odpowiednich pakietów szkoleniowych. Zatrudniając Cię do firmy, traktowana jesteś jak inwestycja, która powinna przyczynić się do rozwoju przedsiębiorstwa. Pracodawcy nie chcą tracić funduszy na osoby, które po kilku miesiącach opuszczą zespół. Warto zatem postawić na dobry życiorys, który przedstawi częste zmiany jako pozytywny aspekt. Powinnaśpostawić na łatwość adaptacji, znajomość różnych środowisk pracy, a takżerozeznanie w działaniach konkurencji. Ważnym elementem CV, będzie umieszczenie sekcji dotyczącej celów zawodowych. Opisz czym się do tej pory zajmowałaś, co potrafisz i jak widzisz swój rozwój zawodowy za kilka lat. Sekcja nie może przypominać listy motywacyjnego (max 6 zdań). Umieściłabym ją  zaraz nad działem opisującym doświadczenie zawodowe.

3. Co zrobić, żeby nie zmieniać pracy?

Rozumiem osoby szukające pracy idealnej i próbujące znaleźć perfekcyjnego pracodawcę. Warto jednak zdać sobie sprawę, że każda pozycja ma swoje plusy i minusy, dlatego nigdy nie będzie na ‚tip top’. Warto świadomie szukać zatrudnienia, analizując swoje dotychczasowe umiejętności, talenty czy ambicje. O tym jak robić to mądrze pisałam w jednym z październikowych artykułów ➡ Jak mądrze szukać pracy? . Jeśli jesteś osobą kreatywną, lubiącą realizować własne projekty warto zastanowić się nad założeniem własnego biznesu. To oczywiście inny poziom odpowiedzialności, niż praca na etacie, ale z pewnością będzie najbliższa Twojego ideału.

Do jakiej grupy pracowników należysz Ty? Jesteś skoczkiem, czy raczej nie przepadasz za częstymi zmianami? Czekam na Twoje komentarze!

 

Dodaj komentarz